EGÉSZSÉGNEVELÉSI TÉMAHÉT 2024.
2024. december 05., 09:59EGÉSZSÉGNEVELÉSI TÉMAHÉT
Az egészséges életmód szemléletnek kialakítása már gyermekkorban nagyon fontos. A mai felgyorsult világ kihívásainak csak testi és lelki egészségben tudunk megfelelni, erre pedig fel kell készíteni a gyerekeket. A mindennapok során mindehhez tudatosan kell figyelnünk a táplálkozásunkra, fizikai aktivitásunkra, a pihenésre, az egészségünket veszélyeztető káros hatások kiküszöbölésére. Mivel a gyerekek idejük nagy részét iskolákban töltik, így itt tudunk segíteni nekik, hogy megtanulják és elsajátítsák az egészséges életmód szemléletét. Azt gondolom, hogy az egészségnevelési témahéten (2024.11.18.-2024.11.22.) kiemelt hangsúllyal tudtuk a diákokat ebben támogatni. Ennek a hétnek a programjában több téma érintette a felsős korosztályt.
A témahét fontos elemét képezte, hogy Tőke Mónika, iskolánk védőnője vércukorszint mérést végzett azon gyerekeken, akiknek a szülei belegyező nyilatkozattal ezt kérték. Nagyon sokan éltek ezzel a lehetőséggel, hiszen ez azonnali tájékoztatást ad a szervezet metabolikus állapotáról, általa kiszűrhető a cukorbetegség.
Tőke Mónika a 6. évfolyamnak a lelki egészségről tartott előadást. A modern társadalom a maga előnyei mellett annyi pszichés zavart és megbetegedést is magával hozott, hogy nagyon fontos azokat az ismereteket átadni a gyerekeknek, amelyekre ők támaszkodni tudnak, hogy legyenek képesek lelki egyensúlyuk megóvására, gondozására, társas viselkedésük szabályozására, a társas konfliktusok kezelésére.
A 7. és 8. évfolyamon Kálócz Katalin pszichológus előadása segítette a diákokat az érzelmeik azonosítására és kezelésére. Ennek a korosztálynak különösen figyelnie kell az érzelemire, tudni kell kezelni, irányítani, azonosítani azokat. Az érzelmi intelligencia különböző készségek, képességek fejlesztésével tovább fejleszthető.
Ezen kívül nagy hangsúlyt kapott még az iskolai zaklatás jelenléte, láthatósága, felismerhetősége valamint annak következménye, mely témába – Darabosné Karba Katalin rendős alezredes előadásában a 7. osztályos tanulók érdeklődéssel és figyelemmel kapcsolódtak be.
Az 5. osztályosoknak Bárdics János méhész tartott egy nagyon érdekes, interaktív előadást. A gyerekek megismerhették hogyan készül a méz. Miért szupereledel? Mit tartalmaz, milyen hatásai vannak az emberi szervezetre? Emellett pályaorientációs órát is tartott, bemutatta a szakmáját, végzettségét, a méhészképzés feltételeit.
Németh Gabriella kolléganőnk pedig az összes felsős évfolyamon segítette tanulóinkat a kultúra különböző témaköreiben eligazodni. Megismertette a viselkedés, öltözködéskultúra szabályait, beszélt ennek alkalmazási formáiról, tudva, hogy mindezeknek meghatározó szerepe van a saját magunkról alkotott képek és tapasztalatok kialakításában.
A hét mindennapjaiban a testnevelés órákon tartásjavító gyakorlatokkal hívták fel a szaktanárok (Uszkai Dóra tanárnő, Pichler Gergely tanár úr) a helyes testtartás fontosságára a figyelmet.
Köszönetet szeretnék mondani a felkért előadóknak, pedagógusoknak, hogy hozzájárultak ennek a hétnek a sikeréhez.
Leginszky Ágnes
szaktanár
« Vissza az előző oldalra!